Log in

Congratulations to Aussies 08 Boat Crews

  • Published in Latest

The ASRL would like to extend their congratulations to all boat crews who managed to make it to the finals at the recent 2008 Australian Titles, held at Scarborough Beach, Western Australia.   Particular recognition goes to the North Cottesloe Open Mens crew the who took out their third Aussie's Title in a row.  Below are the finals results in each Division.

North Cottesloe - Opens Mens Winners
OPEN Mens 

1 North Cottesloe J
ALLISS, Jack; CHARLES, Peter; GREVILLE, Kim; KNOX, Derek; PORZIG, David; COULTON, Shaun; 
2 Coogee Coogee
BEALE, Paul; LEARY, Matthew; PAPADATOS, Jason; BURDETT, Ben; HUME, Lee; 
3 Whale Beach Sandran Bigfish
BABICCI, Brett; HONIG, Charlton; CHAVE, Mathew; PHILLIPS, William; CHRISTIE, Howard; 
4 Bulli GOLD
BARLOW, PAUL; DAVIS, ARON; JONES, PAUL; PETERSON, CHAD; SMEATON, FRED; 
5 Queenscliff RED
BURTON, PAUL; MARSDEN, ADAM; WELSH, ALEX; WELSH, DYLAN; WEST, RYAN; 
6 Moruya Vikings
BOSWELL, Lee; GUNDRY, Henry; HUNT, Gavin; PUNCH, Mitchell; SOUTHWELL, Ben; 

South Curl Curl Gold - Open Women's Winners

OPEN Womens

1 South Curl Curl South Curl Curl Gold
CHAFFEY, Amy; FLEMMING, Christopher; GILLIS, Eleanor; MORTIMER, Kate; RAYMOND, Lara;
2 Avoca Beach Zenith
BRIERTY, Jessa; BRIERTY, Richard; MACPHERSON, Mel; MCNAMARA, Kate; MITCHELL, Julia; 
3 Mooloolaba A
WESTERN, Brendan; CAMPBELL, Sara; MILLSOM, Michelle; GAMBLE, Zoe; BEAUMONT, Sheryl; 
4 North Cronulla GOLD
FEHER, CHERIE; HAWKINS, LINDA; HEAD, SUZANNE; SOKALUK, ELENA; SWANE, STEPHEN; 
5 Bilgola Gold
BRUCE, Natalie; BULL, Rowena; GARTNER, Natalie; LARSEN, Kristina; MCMANUS, Don; 
6 Queenscliff MOJO
ENDICOTT, JANE; HAMILTON, MATTHEW; MIDDLETON, PHOEBE; PANNOWITZ, NARELLE; WOLTHERS, AMANDA; STEPHEN, HAIDEE;

RESERVE Grade 

1  Coogee Coogee Prawns
BARTOLO, Ben; EVANS, Philip; PARKER, Scott; TAYLOR, Ashley; BEALE, Paul;    
2  Queenscliff REXONAS
NEWTON, ANDREW; NEWTON, DAVID; SPRADBROW, SCOTT; WELSH, ALEX; WILLIAMS, RHYS;    
3  Currumbin Beach Cannons
ELLIOTT, Ben; PEPPER, Jonathan; WILCOCK, Ben; CRUSE, Daniel; HOGAN, Andrew;    
4  Manly Ferry
RONALD, David; NEW, Nathan; TAZALAAR, Peter; WASHBROOK, David; GROVER, Stuart;    
5  Mooloolaba a
FOX, Len; MAYFIELD, Mark; HAGUE, Jason; DIPROSE, Jason; DEIGHTON, Mark;    
6  North Cronulla GOLD
BOFINGER, MICHAEL; GREGSON, DAVID; MELDRUM, VAUGHN; TURNER, WAYNE; LEA, MARK;  

Coogee Prawns - Reserves Winners 

UNDER 23 "COLT's"

1 Austinmer Blue
CRITCHER , Nicholas; JACKSON, Aaron; JACKSON, Corey; KENNA, Steven; PATISON, John; 
2 Currumbin Beach Thundercats
DIXON, Jack; HAMILTON, Mactavish; HILLIER, Nathan; SHEPHERD, James; CLARK, Lyle; 
3 Bilgola Gold
FORAN, Mitch; KING, Jarrod; LETNIC, Blake; MCMANUS, Don; PRESTON, Alex; 
4 Woolamai Beach Concept2
GODFREY, George; DONALD, Tom; MCNAUGHTON, Lachlan; STIRLING, Matthew; VON MOGER, William; 
5 Palm Beach (NSW) Palm Beach Predators
SPENCE, Peter; POWER, Joe; FLOWER, Mark; MCCARTHEY, Andrew; EDELMAN, Nick; 
6 Collaroy Garricks
ANDERSON, Mark; BEALEY, Matthew; HOSKING, William; NEWSOM, Sam; NICOLSON, Alex; 

Austinmer Blue - Under 23 Colts

UNDER 23 "FILLIES"

1 MacMasters Beach JADE
GRAHAM, KELLY; ELLIS, CARLA; LEA, RHIANNON; ALLAN, ANNELISE; NORMAN, MICK; 
2 Palm Beach (NSW) Palm Beach Poison
GIBLIN, Matt; GIBLIN, Yvette; POLKINGHORNE, Lucy; BOULTON, Verity; FOX, Olivia; 
3 Woolamai Beach Furies
BLEWETT, Stephen; BLEWETT, Scarlett; BURROWS, Jennifer; MCNAMARA, Kate; VONMOGER, Melissa; 
4 Anglesea Steamers
GRIFFIN, Sarah; DWYER, Elizabeth; THOMAS, Breanna; BERGIN, Joseph; CASHMORE, Jaye;
5 Cottesloe Indiana
CHUTE, Meg; HONEY, Elizabeth; MADDEN-SCOTT, Sophie; WILSON, Susannah; BURLING, Jeffrey; 
6 Woolamai Beach Sirens
FORBES, Jaqui; NEAVE, Tara; NOUGHER, Lauren; RITCHIE, Angela; GODFREY, George; 

McMasters Beach Jade - Under 23 Fillies 

UNDER 19's
 
1 North Cottesloe PASS
HOLLIDAY, Peter; MARTIN, Steven; MCFARLANE, Tim; OMAHONY, Anthony; PONTING, Steven;
2 Noosa Heads A
CERLENIZZA, ZACK; DIETRICH, COREY; GRIMSHAW, OSCAR; STRAJNAR, KEITH; MCKINLESS, JAMIE; 
3 Avoca Beach Helmets
ANDERSON, Matthew; HOUGHTON, Adam; HOUGHTON, Joel; NICHOLLS, Paul; PRINCE, Jaxson; 
4 North Cronulla GOLD
HUGHES, KANE; CROFT, JOEL; WEATHERSTONE, MATTHEW; PONS, BENJAMIN; LEA, MARK; 
5 Torquay THIRSTY CAMELS
ANDERSON, Zach; COSTA, Jackson; COCKERILL, Taz; MCCAFFREY, Jackson; MAZOURIS, Brett; 
6 Kurrawa Heartbreakers
CRAIN, Nathaniel; BARNES, Jock; HEPPELL, Dan; MCDONALD, Jacob; CLAYPHAN, Damien;  

North Cottesloe - Under 19's 

Thanks to "Jungle" George Scarfe for the photos..

Share Us...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Subscribe to our Mailing List!

Search our Site