Log in

The ASRL represents the surf rowers of Australia, guiding the development and promoting the advancement of National surfboat competition at both grassroots and elite levels.

  • Home
    Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
  • Categories
    Categories Displays a list of categories from this blog.
  • Tags
    Tags Displays a list of tags that have been used in the blog.
  • Bloggers
    Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
  • Team Blogs
    Team Blogs Find your favorite team blogs here.
  • Login
    Login Login form
ASRL Open 2009 - Broulee
Open Mens Final
1. Jan Juc
2. Mona Vale
3. Manly
4. Austinmer
5. Whale Beach
6. Wollongong City
Open Womens Final
1. South Curl Curl
2. Mooloolaba
3. Met Caloundra
4. Kurrawa
5. Bilgola
6. Fairhaven

 

Reserves Final
1. Batemans Bay
2. Palm Beach
3. Caves
4. Bulli
5. Coogee
6. Palm Beach

 

Under 19 Men Final
1. Bulli
2. Avoca
3. Noosa
4. Kurrawa
5. Broulee
6. Collaroy

 

Under 23 Men Final
1. Austinmer
2. Bilgola
3. Currumbin
4. Woolami
5. Cottesloe
6. Kurrawa

 

Under 23 Women Final
1. Palm Beach
2. Austinmer
3. Kurrawa
4. Collaroy
5. Cottesloe
6. Palm Beach

Pointscores - North & South Areas

OPEN MEN - NORTH

OPEN MEN - SOUTH  
Crew Points
Crew Points
Elouera Wilko 31   Palm Beach Pirates 31
Manly Swordfish 31   Whale Beach Big Fish 31
Jan Juc Pentarch 28   Palm Beach Parrots 31
Sth Curl Curl Gold 27   Lorne Axemen 31
Queenscliff MWCU 26   Austinmer Blue Jack 28
Mona Vale Black 26   Collaroy 26
Manly Ferry 25   Metropolitan Caloundra 25
Half Moon Bay Black 25   Wanda 25
Dixon Park 24   Lorne Pocket Rockets 25
Jan Juc Bunny Boilers 24   Cottesloe Challengers 25
Sth CC Chin Chilly Disco 23   Fairhaven 31 24
Bondi 1100 23   South Port SA 24
North Cronulla Gold 23   Wollongong City 24
Batemans Bay 20   Corrimal Who 23
      Cottesloe Zeus 23
      Cudgen Headland 22
      Windang 20
      Scarboro 20
      North Haven 19
OPEN WOMEN NORTH

OPEN WOMEN SOUTH
Crew Points
Crew Points
Elouera Wilko 33   Bilgola Gold 33
Sth Curl Curl Gold 33   Austinmer Blue 31
Manly 31   Met Caloundra A 31
Mooloolaba Amcal 30   Fairhaven Foxes 31
Kurrawa  29   Met Caloundra C 31
McMasters Beach 29   Tallebudgera Swoopettes 31
North Bondi Delicious 29   Moruya Vikings 29
Nth Cronulla Gold 28   Long Reef 28
Bondi 1100 27   Cottesloe Indiana 28
Dee Why 26   Corrimal 27
Freshie Fab 5 26   Lorne Lazerettes 25
Warrilla Barrack Obama 26   Moruya Viqueens 25
North Cottesloe Blonde 25   South Port Seychelles 24
Terrigal Blue Steel 24   Met Caloundra B 24
Woolamai Furies 24   Anglesea Turtles 24
Clifton Wave Riders 23   Bronte 23
Devonport 23   St Kilda Katabatics 23
Mona Vale Black 23   Anglesea Jets 23
Batemans Bay Divas 22   Pambula Fowl House 22
Broulee Capitals 22   Pambula Sea Sprites 22
Broulee Sweep Oars 22   St Kilda Storm 22
Gerringong red 22   St Kilda Bowahchickiwahwah 21
Mullaloo 21   Faihaven B 20
Gerringong Gezzabelles 20   Port Campbell  19
Avalon Beach Red 19   Woonoona 18
Clifton Puddle Ducks 19   Palm Beach pCougars 13
Helensburgh SP Rivals 19      
Torquay Sols Sirens 19      
RESERVES - NORTH

RESERVES - SOUTH  
CREW Points
CREW Points
Batemans Bay Pigmys 33   Palm Beach Willslews 31
Bulli Dozers 31   Caves Executives 31
North Cottesloe G 31   Coogee 31
Sth Curl Curl The Valours 31   Windang Giddie Up 31
Freshwater Blue 30   Wollongong Maroon 30
Kurrawa Thunder 29   Moruya Vikings 29
Elouera Ghost Riders 28   Palm Beach Pistacios 28
Gerringong Dog Locks 28   Anglesea White 28
Freshwater Wombats 28   Corrimal UFOs 28
Dee Why Dueys 28   Palm Beach Pumkins 28
Mona Vale 27   Fairhaven31B 28
North Cottesloe M 27   Met Caloundra 26
Elouera Loy 25   Austinmer Blue  26
Batemans Bay Sea Eagles 25   Lorne Yahoos 25
Clifton Beach Bears 25   Fairhaven Loveboat 25
North Cronulla Blue 24   Port Campbells Makos 25
Dixon Park 24   Cottesloe Stringfellows 24
Fairymeadow 24   Moana 24
McMasters Beach 23   Wollongong City Rookies 24
Umina 22   Seaspray A 23
Half Moon Bay Grey 22   Nth Narrabeen Wooden Swallows 23
Coolangatta Red  22   St Kilda Shifties 23
Wauchope Bonny Hills 22   Wanda 23
Kiama 21   Fairhaven Antiques 22
Newport Zingers 21   Bilgola Blue 22
Broulee Budgies 21   St Kilda Tritones 22
Bondi Liars 21   Pambula Vets 22
Coolangatta White 21   Pambula 140 22
Newport O.C 21   Austinmer White 22
Redhead 21   Collaroy Gannetts 22
Coolangatta Blue 21   South Port SA  22
Queenscliff Rexona 0      
Queenscliff Red 0      
Port Elliott 0      
Secret Harbour 0      
Torquay Thirsty Camels 0      
U/23 MEN - NORTH

U/23 MEN - SOUTH
Crew Points
Crew Points
Warrilla BP V Hunters 31   Palm Beach Parttimers 33
Kurrawa Mojos 30   Austinmer Blue 31
Noosa Rangers 30   Currumbin Thundercats 31
Newport Cobia 28   Cottesloe Stringfellows 30
Terrigal Tradies 28   Cottesloe Zeus 28
Bulli Gold 27   Bronte Colts 27
Torquay Thirsty Camels 27   Palm Beach Primates 26
Woolami Concept2 27   Bilgola Gold 26
Grange Gropers 27   Long Reef Puppies 26
Mona Vale Black 27   Glenelg 25
Ocean Beach Blue 26   Wanda Blue 24
Warilla BP Venom 25   Sth Narra Mafia 24
MacMasters Barracudas 25   Corrimal  23
Ocean Beach Rustys 24   Wollongong City Whisky Dix 22
Kiama 23   Bilgola Blue 22
North Bondi HB 23   Moruya Vikings 21
      Woonona 14
U23 WOMEN NORTH

U23 WOMEN SOUTH
Crew Points
Crew Points
Kurrawa Cruisers 22   Palm Beach Poison 33
Broulee Lifejackets 22   Bilgola Gold 31
Kurrawa Klinkers 19   Palm Beach Peaches 30
Woolomi Furies 19   Collaroy Giggles 28
MacMasters 18   Austinmer Blue 26
Helensburg SP Dragons 18   Anglesea 26
Manly Blue 17   Palm Beach Power Ranges 25
Umina Mania 17   Cottesloe Indiana 25
Warilla BP Chatterboxes 16   Port Campbell Peppers 25
Helensburg SP  White 16   Seaspray J 23
Torquay Thirsty Camlets 16   Glenelg 22
Broulee Hurricanes 16   North Narrabeen 21
U/19 - NORTH AREA

U/19 - SOUTH AREA
Crew Points
Crew Points
Broulee Chinese Cooks 30   Burning Palms Dirty Dogs 31
Bulli Gold 30   Mollymook Black 31
Noosa Gutzas 29   Collaroy Marshalls 29
Kurrawa Heartbreakers 29   Avoca Helmets 28
Half Moon Bay 28   Seaspray Assassins 27
Newport Tallwhackers 28   Caves Boondoggers 27
Newport Gropers 27   Stockton 26
Sth Curl Curl Blue 27   Collaroy Sneakies 26
Clifton Beach Gremlins 26   Port Kembla Canaries 25
Kiama 25   Nobbys 25
Queenscliff Mini Muffins 25   Bungan Beach Blue 25
Queenscliff Muffin Men 23   Mollymook  White 24
Mullaloo 22   Henley  Boys 24
Redhead 22   Woonoona 23
Queenscliff Ragamuffins 21   Port Kembla Black 22
Elouera Loy 20   Rosebud 22
Manly Dorys 20   Sth Narrabeen 21
Manly Memos 20      

Interstate Challenge

1st 
QUEENSLAND
81 Points
2nd 
VICTORIA
69 Points
3rd
NEW SOUTH WALES
68 Points
4th
WESTERN AUSTRALIA
58 Points
5th
SOUTH AUSTRALIA
50 Points
6th
TASMANIA (draft crew for 3 races)
7 Points
  Navy All Stars - points not allocated
 

Under 19 Novice Challenge

 BROULEE GOLD
 STH CURL CURL           SILVER
 HENLY BRONZE
 CLIFTON BEACH
4th place
 CAVES
5th place

Masters Results: 

220 MASTERS Place
240 MASTERS
FINAL      
South Maroubra 1   Avoca Tweakers 240
Gerringong Fez 2    
Nobbys Socks 3    
Lorne  4    
      200 MASTERS Pointscore
 
  Crew Points
180 MASTERS Place   Torquay 33
FINAL     Broulee Craik 27
Mollymook 1   Seaspray B 23
Queenscliff 2   Newport OC 22
Port Campbell Makos 3    
Helensburg SP 4    
Half Moon Bay Grey 5    
St Kilda 6   140 WOMENS MASTERS Pointscore
 
  Crew Points
 
  Woonona 31
160 MASTERS Place   Mullaloo 29
FINAL     Broulee Obamas 24
Bilgola Gold 1    
Cudgen Dig 2    
Coolangatta Crusaders 3    
Broulee Porcupines 4    
 
   
140 MASTERS Place    
FINAL      
South Curl Curl 1    
Caves Executives 2    
Bondi Liars 3    
Warchope Bonny Hills Crocs 4    
 
   
160 WOMENS MASTERS Place    
FINAL      
Pambula 1    
Avoca Zulus 2    
Torquay 3    
Broulee Thirsty Porkettes 4    

 

Last modified on
Posted in Navy Series Results 0 Comments Hits: 11495
0
  Burnie Clifton Beach Devonport Ulverstone
  6-Dec 13-Dec 4-Jan 17-Jan
OPEN MEN        
1 Devonport Clifton Bears Devonport
Penguin A
2 Clifton Bears Devonport Clifton Bears
Clifton Bears
3 Burnie Ulverstone Carlton Park
Carlton Park
4

Penguin
Ulverstone
5

Burnie Burnie
6

Devonport B
Penguin u/19's















OPEN WOMEN



1 Devonport Green
Devonport Green
Devonport Green
Devonport Green
2 Devonport Lime
Clifton Wave Riders Clifton Ducks
Clifton Wave Riders
3 Clifton Wave Riders
Clifton Ducks Devonport B
Clifton Ducks
4 Burnie

Burnie
Burnie Black
5

Penguin
Penguin
6


Devonport B




Burnie Yellow




Ulverstone





UNDER 19 n/a raced with reserves


1
Clifton Gremlins[ u/19]
Clifton Gremlins [u/19]

1

  Burnie                   [u/19]  

3
 

4



5



6













RESERVES n/a Clifton Gremlins
Ulverstone Penguin B
1
Clifton Cruisers
Clifton Cruisers
Ulverstone
2
Carlton Park
Devonport
Penguin A
3


Clifton Cruisers
4


Burnie
5


Port Sorell
6













U 23  MEN n/a


1



2



3



4



5



6








U23 WOMEN n/a


1



2



3



4



5



6













National Navy Series Points      
single double triple    
1st place - 8 points 1st-16 points 1st – 24 points  
2nd place - 7 points 2nd-14 points 2nd – 21 points  
3rd place - 6 points 3rd-12 points 3rd – 18 points  
4th place - 5 points 4th-10 points 4th – 15 points  
5th place - 4 points 5th-8 points 5th – 12 points  
6th place - 3 points 6th-6 points 6th – 9 points     
competed  = 2 points Crews finishing 7-12  collect 4 points 7-12th 6 points  

Competed -2 points Competed - 2 points  
Last modified on
Posted in Navy Series Results 0 Comments Hits: 5570
0
EVENT
ANGLESEA TORQUAY LORNE
OPEN MEN      
1  Jan Juc Pentarch
 Jan Juc Pentarch  Jan Juc Pentarch
2  Fairhaven 31
 Woolamai Angels
 Fairhaven 31
3  Woolamai Concept 2
 Lorne Pocket Rockets  Half Moon Bay Black
4  Lorne Pocket Rockets
 Torquay Mach 3 [4th]
 Lorne Pocket Rockets
5  Lorne A
 Half Moon Bay [4th]
 Woolamai Angels
6  Torquay Mach 3
 Rosebud Petals
 

   Lorne A d/q
 
OPEN WOMEN      
1  Fairhaven  Fairhaven  Fairhaven
2  Woolamai Valkeries
 St Kilda Katabatiks  Jan Juc Jedi's
3  St Kilda Katabatics
 Torquay Gold
 Anglesea Jets
4  Seaspray  Port Campbell Peppers
 Woolamai Valkeries
5  Anglesea Turtles
 Anglesea Hairs
 Woolamai Furies
6  St Kilda Bowahchickywawas  Woolamai Furies d/q
 7th         St Kilda Katabatics

     7th         Torquay Gold
RESERVES      
1  Anglesea White  Anglesea White
 Fairhaven Loveboat
2  Torquay Thirsty Camels
 Fairhaven 31B
 Anglesea White
3  Lorne Yatoos
 Half Moon Bay Grey
 Torquay Thirsty Camels
4  Half Moon Bay Grey
 Fairhaven Loveboat
 Fairhaven 31B
5  Fairhaven 31B
 Lorne Yatoos
 Lorne Yatoos
6  Seaspray Assassins
 Seaspray Assassins
 Half Moon Bay Grey

     
U 23  MEN      
1  Woolamai Concept 2
  Woolamai Concept 2  Woolamai Concept 2
2  Rosebud Tinker Bells
  Torquay Thirsty Camels  Torquay Thirsty Camels
3  Torquay Thirsty Camels
  Rosebud Tinker Bells  Rosebud Tinkerbells
4      
5      
6      

     
U23 WOMEN      
1  Seaspray J
  Woolamai Furies  Woolamai Furies
2  Anglesea Pink
  Anglesea Pink  Anglesea White
3  Port Campbell Peppers
  SeasprayJ  Port Campbell Peppers
4  Woolamai Furies
 Port Campbell Peppers
 Seaspray J
5  Rosebud LaLa's
 Rosebud LaLa's
 Anglesea
6    Torquay Thirsty Camels
 Rosebud LaLa's

     
UNDER 19      
1  Seaspray Assassins
 Rosebus Carnies
 Half Moon Bay Blue
2  Rosebud Carnies
 Half Moon Bay Blue
 Rosebud Carnies
3    Seaspray Assassins
 Seaspray Asassins
4      Lorne Young Blokes
5      Torquay Blue
6      

     

     

     
Pointscore System     
Vic:    
06 Dec – Anglesea    
20 Dec – Torquay    
10 Jan – Lorne    
Point score, points allocated to each division of racing:    
1st – 10 points    
2nd – 8 points    
3rd – 7 points    
4th – 6 points    
5th – 5 points    
6th – 4 points    
Finish in the:    
- top 8 – 3 points    
- top 12 – 2 points    
- compete – 1 point    
       
National Navy Series Points    
single double triple  
1st place - 8 points 1st-16 points 1st – 24 points
2nd place - 7 points 2nd-14 points 2nd – 21 points
3rd place - 6 points 3rd-12 points 3rd – 18 points
4th place - 5 points 4th-10 points 4th – 15 points
5th place - 4 points 5th-8 points 5th – 12 points
6th place - 3 points 6th-6 points 6th – 9 points   
competed        2 points Crews finishing 7-12  7-12th 6 points

collect 4. Competed=2 Competed - 2 points
Last modified on
Posted in Navy Series Results 0 Comments Hits: 6217
0
EVENT SOUTH PORT SOUTH PORT
MOANA MIDDLETON
 
Normanville event cancelled due to conditions

OPEN MEN



1 South Port Snappers South Port Snappers South Port Snappers North Haven
2 North Haven North Haven North Haven Semaphore Snakes
3 Glenelg Pluggers
Glenelg Pluggers Grange
Glenelg Pluggers
4 Semaphore Snakes
Semaphore Snakes Glenelg Pluggers South Port Snappers
5 South Port Hunters          dnr

Semaphore Snakes
6 Aldinga Sea Dragons       dnr




Henley Butts                     dnr













OPEN WOMEN



1 South Port Shooters
South Port Shooters South Port Shooters Henley Blue
2 Henley Blue Moana Sweet Treats Moana Sweet Treats South Port Shooters
3 Moana Sweet Treats           dnr Henley Blue Henley Blue Grange Geckos
4 Grange Geckos                    dnr South Port Seychelles
Grange Geckos
Moana Sweet Treats
5 South Port Seychelles      dnr
South Port Seychelles
6








RESERVES



1 South Port Boomerangs South Port Boomerangs South Port Boomerangs Port Ellot Tappys Ghosts
2 Port Elliot Tappys Ghosts
Brighton
Port Elliot Tappys Ghosts
Aldinga Sea Dragons
3 Moana
Al;dinga Sea Dragons
Aldinga Sea Dragons
Moana
4 Henley Hocks
Moans
Brighton
Henley Hocks
5 Brighton Port Noarlunga
Moana
Port Noarlunga
6 Grange Grunters
Semaphore Cat Crew
South Port Hunters
Glenelg Birdlegs




Brighton




Semaphore Cat Crew
U 23  MEN



1
Grange  #1
Grange  #1 Grange  #1 Glenelg Young Guns
2
Glenelg Young Guns
Glenelg Young Guns Glenelg Young Guns Grange #1
3
Semaphore Crack Oars
Semaphore Crack Oars North Haven
Semaphore Crack Oars  dnf
4 South Port Dilligaf South Port Dilligaf
Semaphore Crack Oars
5 Moana  [ female in crew ]


6








U23 WOMEN



1 Glenelg  GB's
Glenelg  GB's Glenelg  GB's Glenelg GB's
2 Moana           dnr Moana


3



4



5



6








UNDER 19



1
Henley Colts
Henley Colts Henley Colts Henley Colts
2 Grange #1                             dnr
Grange #1 
Grange #1 
Grange #1
3 South Port Gunners            dnr

Brighton 

4 Grange #2                              dnr



5 Brighton                                 dnr



6        
         
Pointscore for SA series - all divisions except Reserves
1st 22 points
2nd 20 points
3rd 19 points
4th 18 points
5th 17 points
6th 16 points
7th 15 points (if needed)
Competed 2 points
 
Reserve Points
1st 11 points
2nd 9 points
3rd 8 points
4th 7 points
5th 6 points
6th 5 points
7th 4 points (if needed)
Competed 2 points
 
National Navy Series Points
single double triple    
1st place - 8 points 1st-16 points 1st – 24 points  
2nd place - 7 points 2nd-14 points 2nd – 21 points  
3rd place - 6 points 3rd-12 points 3rd – 18 points  
4th place - 5 points 4th-10 points 4th – 15 points  
5th place - 4 points 5th-8 points 5th – 12 points  
6th place - 3 points 6th-6 points 6th – 9 points     
competed - 2 points Crews finishing 7-12  7-12th 6 points  
  collect 4. Competed=2 Competed - 2 points  
Last modified on
Posted in Navy Series Results 0 Comments Hits: 5834
0
EVENT MARCOOLA TALLEBUDGERA NTH  KIRRA NTH  KIRRA
  14 DECEMBER
 3 JAN
24 JAN
[DOUBLE]  
COMBINED MEN     OPEN MEN  
1 Mooloolaba Makos
Kurrawa Mojos
1 Tugun
2 Tugun Tugun 2
Metro Caloundra
3 Northcliffe Hogs
Mooloolaba 3
Alexandra  Headlands
4 Northcliffe Bald Scalops [res]
BMD Northcliffe
4
Currumbin Cannons
5 Mooloolaba W/gongs [res]
  5 Northcliffe Hogs
6 MetCaloundra Blue [res]
  6
-------
         
COMBINED WOMEN     OPEN WOMEN  
1 Mooloolaba Amcal
Tallebudgera Swoopettes
1 Met Caloundra Ninsk
2 Met Caloundra Ninkasi
BMD Northcliffe Knockers
1=
Tallebudgera Swoop
3 Northcliffe Matchers
Currumbin City Cats
3 Met Caloundra Red
4 Nth Burleigh Gold
Met Caloundra Ninkas
3=
Northcliffe Knock
5 Kurrawa Klingers [u/23]
Kurrawa Kranketz
5 Ballina
6 Kurrawa Kruzers [u/23]
Met Caloundra Red
5=
Mooloolaba
7
  Tallebudgera Genies
   
JUNIORS        RESERVES RESERVES  
1 Noosa Gutzers
Tugun Grubs
1 Evans Heads
2 Kurrawa Heart Breakers
Currumbin Huscars
1=
Northcliffe Bradburys
3 North Burleigh
BMD Northcliffe Bald Scallops 3 Coolum
4 Coolum Beach Met Caloundra Blue
3=
Tugun Grubs
5 Northcliffe
Moolooolaba
5 Bundaberg
6  n/a Currumbin Pistol Whips
5=
Northcliffe Kiwi Fruit
         
     u/23 men
U 23  MEN  
    Tugun Spartans
1 Tugun
    Tallebudgera Pythons
2 Tallebudgera
      3 Currumbin
      4 Bundaberg
      5 Kawana Chugg
      6 -----------
         
     u/23 women
U23 WOMEN  
    Currumbin Screamers
1 not available
      2  
      3  
      4  
      5  
      6  
         
          U/19 UNDER 19  
     Noosa 1 Noosa
     NorthBurleigh 2 Northcliffe
      3 Currumbin
      4  
      5  
      6  
         
Single points from each of the first 2 rounds (Sunshine Coast & Gold Coast) –  
these would be awarded after the completion of 4 rounds (no points for the final)  
even though divisions will race as combined groups in Rd1 & Rd2 crew finishing positions  
will be split into divisions so as to award points across all 6 divisions    
For example the highest placed U23 crew may finish 10th overall so they will  
automatically receive top points in the U23 division = 8 points    
         
1st – 8 points        
2nd – 7 points        
3rd – 6 points        
4th – 5 points        
5th – 4 points        
6th – 3 points        
Competed - 2 points        
         
Double Points        
RD3 Nth Burleigh Double Point Carnival      
         
1st – 16 points        
2nd – 14 points        
3rd – 12 points        
4th – 10 points        
5th – 8 points        
6th – 6 points        
Crews finishing 7 – 12th collect – 4 points      
Competed - 2 points        
         
National Navy Series Points      
single double triple    
1st place - 8 points 1st-16 points 1st – 24 points  
2nd place - 7 points 2nd-14 points 2nd – 21 points  
3rd place - 6 points 3rd-12 points 3rd – 18 points  
4th place - 5 points 4th-10 points 4th – 15 points  
5th place - 4 points 5th-8 points 5th – 12 points  
6th place - 3 points 6th-6 points 6th – 9 points     
competed        2 points Crews finishing 7-12  7-12th 6 points  
  collect 4. Competed=2 Competed - 2 points  
Last modified on
Posted in Navy Series Results 0 Comments Hits: 7616
0

Share Us...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Subscribe to our Mailing List!

Search our Site