Log in

The ASRL represents the surf rowers of Australia, guiding the development and promoting the advancement of National surfboat competition at both grassroots and elite levels.

  • Home
    Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
  • Categories
    Categories Displays a list of categories from this blog.
  • Tags
    Tags Displays a list of tags that have been used in the blog.
  • Bloggers
    Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
  • Team Blogs
    Team Blogs Find your favorite team blogs here.
  • Login
    Login Login form

2009-10 ASRL-Navy Series results for Tasmania


Round 1

Round 2

Round 3

Round 4

Penquin

Clifton

Clifton

Scamander

Nov-14

Dec.12

Dec-13

Jan-17
A Final                    
1 Ulverstone Scraps   Burnie Sultans   Carlton Park Black Magic   Ulverstone Scraps
2 Carlton Park Black Magic   Carlton Park Black Magic   Burnie Sultans   Carlton Park Black Magic
3 Burnie Sultans   Clifton Bears     Unverstone Scraps   Burnie Sultans
4 Penquin Disco Biscuits   Penquin Disco Biscuits   Penquin Two Blues   Burnie Buccaneers
5 Burnie Squids         Clifton Bears     Carlton Park White Hot DNF
6 Clifton Bears                    

                     
B Final                    
1 Penquin two Blues   Clifton Gremlins   Penquin Disco Biscuits   Clifton Bears  
2 Devonport The Ghost   Burnie Squids   Burnie Squids   Clifton Spares
3 Burnie Buccaneers   Penquin Two Blues   Clifton Gremlins   Burnie Squids
4 Clifton Spares   Clifton Spares   Carlton Park White Hot      
5 Port Sorell Pirates         Clifton Spares DNF      
6                      

                     
Under 23 Men
                   
1 Penquin Disco Biscuits   Penquin Disco Biscuits   Penquin Disco Biscuits   Burnie Squids
2 Burnie Suids     Burnie Squids   Burnie Squids   Clifton Gremlins
3       Clifton Gremlins   Clifton Gremlins      
4                      

                     
Open Women                  
1 Devonport Gee Gees   Carlton Park Red Barons   Penquin Curlies   Penquin Curlies
2 Penquin Curlies   Clifton Wits     Clifton Wits     Ulverstone Rants
3 Ulverstone Rants   Burnie Gales     Burnie Gales     Carlton Park Red Barons
4 Burnie Gales           Carlton Park Red Barons      
5 Carlton Park Red Barons                  
6 Clifton Wits                    
Last modified on
Posted in Navy Series 2009-10 0 Comments Hits: 6406
0

2009-10 ASRL-Navy Series results for Victoria

Round 1, Anglesea, Sat 5th December 2009

Conditions  
Racing on the rising tide, with a testing 2-3foot dumpers on the sand bar.
Fair and Clean conditions throughout the day, with plenty of cold beers following.
Points Score, 1st Place-11 Points, 2nd-9, 3rd-8, 4th-7, 5th-6, 6th-5
   
OPEN MEN:  OPEN WOMEN
1. Lorne Nnnn 1. Fairhaven Seafollies
2. Jan Juc Villiage Idiots 2. St.Kilda Pink Ladies
3. Seasrpray Assassins 3. Woolamai Sirens
4. Wollamai Mommoths 4. Jan Juc Mels

5. St.Kilda Storm


RESERVES: U19:
1. Fairhaven Greyhounds 1. Rosebud Carnie Folk
2. Lorne Yahooh 2. Frankston Buoys
3. Fairhaven Uboats 3. Jan Juc Pirates
4. Port Campbell Makos
5. HMB Greys
6. Rosebud Carnie Folk


U23 MEN U23 WOMEN
1. Woolamai Mammoths 1. Woolamai Sirens
2. Seaspray Assassins
Last modified on
Posted in Navy Series 2009-10 0 Comments Hits: 6940
0

2009-10 ASRL-Navy Series results for South Australia

ROUND 1  NAVY SERIES HELD AT SOUTH PORT BEACH SA  25/10/09
   
NO OF CREWS: 7 x OPEN MENS,  4 x OPEN WOMENS, 10 x RESERVES, 2 x U23 MEN, 1 x U23 WOMEN, 2 x U19 TOTAL: 26
CONDITIONS: One foot surf, choppy conditions
   
OPEN MEN:  OPEN WOMEN
South Port Snappers Grange Geckos
Glenelg Pluggers Port Noarlunga
South Port Snipers Port Elliot
Semaphore Snakes Moana Sweet Treats
Grange Old Bulls  
Port Noarlunga  
   
RESERVES: U19:
Aldinga Bay Grange A
Port Elliot Tappy's Ghosts Henley Colts
Henley Hocks  
Grange Silverbacks  
Brighton A  
Semaphore White  
   
U23 MEN U23 WOMEN
Grange Blue Glenelg Honey Bunnys
Glenelg  
   
ROUND 2  NAVY SERIES HELD AT SOUTH PORT BEACH SA  15/11/09
   
NO OF CREWS: 5 x OPEN MENS,  4 x OPEN WOMENS, 10 x RESERVES, 1 x U23 MEN, 3 x U23 WOMEN, 2 x U19 TOTAL: 25
CONDITIONS: One foot surf, generally choppy conditions
   
OPEN MEN:  OPEN WOMEN
South Port Snappers Grange Geckos
Glenelg Pluggers South Port Seagals
Semaphore Snakes Port Noarlunga
Grange Strokes Grange Pirates
Port Elliot Legends  
   
RESERVES: U19:
Henley Hocks Henley Colts
Port Elliot Flyers Grange 
Brighton A  
Henley White  
Glenelg Bob's Country (Tie)  
Semaphore Red  (Tie)  
   
U23 MEN U23 WOMEN
Grange Blue Glenelg Honey Bunnys
  Henley Strikers
  Moana Miracles
   
ROUND 3  NAVY SERIES HELD AT MOANA BEACH SA  06/12/09
   
NO OF CREWS: 9 x OPEN MENS,  9 x OPEN WOMENS, 12 x RESERVES, 3 x U23 MEN, 3 x U23 WOMEN, 2 x U19 TOTAL: 38
CONDITIONS: One foot surf, generally flat conditions
   
OPEN MEN:  OPEN WOMEN
South Port Snappers Grange Geckos
Glenelg Pluggers South Port Seagals
Grange Strokes Port Noarlunga
Semaphore Snakes Port Elliot
Grange Old Bulls Moana Sweet Treats
Glenelg U23's Grange SheLions
   
RESERVES: U19:
Henley Hocks Henley Colts
Brighton A Grange A
Port Elliot Flyers  
Port Elliot Tappy's Ghosts  
Aldinga Bay  
Semaphore Red  
   
U23 MEN U23 WOMEN
Grange Blue Glenelg Honey Bunnys
Glenelg Moana Miracles
Brighton Henley Strikers
Last modified on
Posted in Navy Series 2009-10 0 Comments Hits: 6340
0
ROUND 1  NAVY SERIES Bribie Island 31st October 2009
NO OF CREWS: 3 A CREWS, 5 OPEN WOMENS , 10 RESERVE, 2 U23 MALE, 1 U23 FEMALE, 4 U19
CONDITIONS: Flat conditions on Moreton Bay, slightly overcast, Minimal wind, shallow sand banks and fast moving currents
   
4 rounds round robbin  
OPEN MEN:  OPEN WOMEN
1 Kurrawa Drifters 1 Kurrawa Cruisers
2 Kurrawa Mojo 2 Kurrawa KO's
3 BMD Northcliffe Braves 3 Met Caloundra Red
  4 Southport Scats
  5 North Burleigh Gold
   
RESERVES: U19:
1 Currumbin Huskals 1 Currumbin Highlanders
2 Bundaberg Thunder 2 Alex Headlands
3 Alex Headlands 3 Currumbin Spartans
4 BMD Northcliffe Kiwi Fruits 4 Kurrawa Young Guns
4 BMD Northcliffe Chiefs  
6 Met Caloundra Blue  
   
U23 MEN U23 WOMEN
1 Kurrawa Hustlers 1 Currumbin Screamers
2 Currumbin Hornets  
   
ROUND 2  NAVY SERIES North Burleigh 21st November 2009
NO OF CREWS: 7 A CREWS, 8 OPEN WOMENS , 10 RESERVE, 3 U23 MALE, 1 U23 FEMALE, 4 U19
CONDITIONS: 20 knot nor Easterly, very choppy, Slight swell, chop high around 2 foot
   
4 rounds round robbin  
Left hand gates on return home from cans
OPEN MEN:  OPEN WOMEN
1 Kurrawa Drifters 1 Kurrawa Krankitz
2 Kurrawa Mojo 2 Kurrawa KO's
3 Currumbin Barbarians 3 Kurrawa Cruisers
4 Currumbin MO's 4 Currumbin Valkyries
5 BMD Northcliffe Braves 5 Southport Scats
6 Southport Spare Parts 6 Coolangatta Cool Cats
   
RESERVES: U19:
1 Currumbin Fista Whips 1 Peregian
2 Currumbin Huskals 2 Currumbin Highlanders
3 BMD Northcliffe Chiefs 3 Kurrawa Young Guns
4 Currumbin Dingos 4 Currumbin Spartans
4 BMD Northcliffe Kiwi Fruits  
6 Kawana All Sorts  
   
U23 MEN U23 WOMEN
1 Kurrawa Hustlers 1 Currumbin Cha Cha's
2 Currumbin Hornets  
3 BMD Northcliffe Edge  
   
ROUND 3  NAVY SERIES Currumbin 5th December 2009
NO OF CREWS: 9 A CREWS, 8 OPEN WOMENS , 15 RESERVE, 3 U23 MALE, 2 U23 FEMALE, 6 U19
CONDITIONS: 25- 30 knot nor Easterly, extremely choppy, Slight swell, chop high around 2-3 foot
   
4 rounds round robbin  
Left hand gates on return home from cans
OPEN MEN:  OPEN WOMEN
1 Kurrawa Mojo 1 Kurrawa KO's
2 Met Caloundra White 2 Kurrawa Krankitz
3 Southport Spare Parts 3 Kurrawa Cruisers
4 BMD Northcliffe Braves 4 Met Caloundra Red
5 Currumbin Barbarians 5 Kawana Waters Specials
6 Mooloolaba Makos 6 Currumbin Valkyries
   
RESERVES: U19:
1 BDM Northcliffe Chiefs 1 Peregian
1 Currumbin Fista Whips 2 Alex Headlands DBSN Group
3 Currumbin Huskals 3 Currumbin Highlanders
4 Kawana Waters Allsorts 4 North Burleigh Bulls
5 Currumbin Dingos 5 Mermaid Beach
6 Kawana Waters Red 6 Currumbin Spartans
   
U23 MEN U23 WOMEN
1 Kurrawa Hustlers 1 Currumbin Cha Cha's
2 Currumbin Hornets 2 Currumbin Screamers
3 Currumbin Alley Cats  
Last modified on
Posted in Navy Series 2009-10 0 Comments Hits: 7414
0
Event: NSW Navy Series Best of the Best    
BoB final to held at Wanda on Sunday 24 January    
Crews will gain entry from:      
1. Your regional Boat Series      
2. Mollymook - top finishing NSW crew in each division  
3. Coffs Harbour - top finishing NSW crew in each division  
4. Manly - top 2 finishing NSW crews not already holding a Bob final spot
         
List of qualified Crews from Mollymook     
Open Men
Open Women
U19
Batemans Bay              Sth Maroubra
Bulli 





Reserves
Under 23 Women
Under 23 Men
Austinmer
Austinmer
Nth Cronulla
         
List of qualified Crews from Coffs Harbour     
Open Men
Open Women
U19
Mona Vale (Black)
Avoca (Zenith)
Dixon Park 





Reserves
Under 23 Women
Under 23 Men
South Curl Curl
Coogee
Avoca Beach (Japeyes)
Last modified on
Posted in Navy Series 2009-10 0 Comments Hits: 7112
0

Share Us...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Subscribe to our Mailing List!

Search our Site